Ostatnio w ręce wpadła mi książka "Tożsamość mieszkańców osiedla robotniczego Czechy" napisana przez Piotra Jermakowicza. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo schludnie: twarda okładka, 68 przejrzyście zagospodarowanych stron, przeplatanych zarówno starymi rysunkami Huty i fabryki z czasów Ignacego Hordliczki, jaki i aktualnymi zdjęciami naszej miejscowości. Po przejrzeniu wszystkich ilustracji zabrałem się za czytanie w/w lektury. Na wstępie Pan Piotr wyjaśnia na czym polega pojęcie "społeczności lokalnej" oraz przedstawia współczesne dane dotyczące osiedla Czechy. Dalej autor hierarchicznie ukazuje historię osiedla Czechy i jej mieszkańców oraz huty szkła i jej założycieli. Książka z każdą następną stroną wydaję się być ciekawsza i mówiąc potocznie "dobrze wkręca". Przeczytanie jej nie zajęło mi wiele czasu. Może spowodowane jest to chęcią jak najszybszego dotarcia do czasów współczesnych, by móc przeczytać opis o czasach w którym dane jest żyć właśnie nam. W książce znajdziecie autentyczne historie i opisy ludzi żyjących od urodzenia po dziś dzień w Hucie Czechy i Trąbkach. Znajdziecie również wyniki badań na huckiej społeczności przeprowadzone przez autora. Możecie także się dowiedzieć dlaczego na naszą społeczność potocznie mówi się Adasie i poznać najstarsze rodziny naszej osady. Jeśli ktoś lokalny patriotyzm ma we krwi ta pozycja jest dla niego. Uważam, ze w każdym domu w naszej miejscowości ta lektura znajdzie czytelnika. Ba powiem więcej, w każdym domu ta pozycja powinna się znaleźć. Wszak nie co dzień ktoś poświęca uwagę i czas, aby odnaleźć informacje, świadków zdarzeń oraz inwestuje w wydanie książki właśnie o nas. Wychodząc z założenia, że niemal każdy mieszkaniec naszej niewielkiej miejscowości ma poczucie przynależności do huckiego społeczeństwa zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki. Praca Pana Jermakowicza jest do kupienia w cenie zaledwie 15 zł. Ewentualnie z tego co wiem można ją również znaleźć naszej w Bibliotece Publicznej.
Kilka słów o autorze: Dr Piotr Jermakowicz, socjolog, ekonomista jest adiunktem na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z komunikacją społeczną. Autor publikacji naukowych z zakresu negocjacji i mediacji. Interesuje się dziedzictwem kulturowym dawnej Osady Czechy. W roku 2009 prowadził socjologiczne badania terenowe osiedla robotniczego Czechy, na podstawie których powstały referaty i publikacje takie jak: Pamięć historii - czynnik kształtujący tożsamość mieszkańców osiedla robotniczego Czechy, Znaczenie patronackiego modelu zarządzania hutą szkła "Czechy" w kształtowaniu się etosu hutnika, a także niniejsza praca.
Chętnych kupna książki proszę o kontakt mailowy (hutnikhc@o2.pl), GG (5872756), bądź telefoniczny (nie jet wielką sztuką zdobyć na Hucie numer do mnie). Pragnę zaznaczyć, że nie tylko za moim pośrednictwem można zdobyć w/w pozycję.
Po przeczytaniu książki naszła mnie jedna bardzo ważna myśl. HUTA CZECHY istnieje dopóki istnieje Hutnik. Dbajmy o nasz klub, o naszą tożsamość, o naszą historię!!!
|